T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sağlık Bakanlığı T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Manevi Destek Birimi

Güncelleme Tarihi: 25/03/2019

Birim adı:

Manevi Destek Birimi

Yapılan özellikli işlemler:

Hasta, Hasta yakını ve hastane personelinin talepleri çerçevesinde, içinde bulundukları özel şartlar da göz önünde bulundurularak onlara dini/manevi değerler ışığında danışmanlık/rehberlik yapmak ve moral motivasyon sağlamaktır.

Manevi Destek birimi; Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri olmak üzere haftada dört gün 09.30-14.30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Birime 0242 2494400 telefon numarasından 3729 dahili numara tuşlanarak ulaşılabilmektedir.

Hizmet verilen hastalık grupları:

Moral, motivasyon, dini/manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti almak isteyen tüm hasta, hasta yakını ve hastane personeli.

Birim tanıtımı:

Türkiye'de Manevi Destek Hizmeti 07.01.2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan “Hastanelerde manevi destek sunmaya yönelik işbirliği protokolü” ile yürütülmeye başlanmıştır.

Manevi Destek, dini referanslardan hareketle insanların üzüntülü, sıkıntılı, korkulu hallerinde, yalnızlık ve ümitsizlik duygularına kapıldıklarında, ani değişmelerle gelen kriz durumlarında, maruz kaldıkları yeni duruma uyum sağlama ve baş edebilme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı, varsa sorularını cevaplamayı, hayatlarına yeni bir anlam vermelerine eşlik ederek onlara moral kazandırmayı, ifade eder.

Ankara, İstanbul, Ordu, Erzurum, Kayseri ve Samsun'da 20 personelle pilot olarak uygulamaya başlanan manevi destek hizmeti, şu anda 38 il, 131 personel ve 108 sağlık tesisinde yürütülmektedir.